Term 3 Professional Learning Networks

Found in: SCEA News

We welcome interested teachers, from SCEA schools and other locations, to join us for our Term 3 Learning Network events.

Most events are held at the function room of the Dome Cafe, 21 Cale Street, Midland, excluding the events marked with an asterisk (*) whose venues are TBD.

Please RSVP to the facilitator directly if you are a SCEA staff member, or otherwise to info@scea.wa.edu.au no later than 48 hours before the scheduled event, to ensure you are kept up to date with any last minute changes.

 

Learning Network

Week

Day

Date

Time

Facilitator

Music Teachers/Tutors

2

Friday

3 August

4pm – 6pm

Andrew Raymond

Primary Literacy

3

Tuesday

7 August

4pm – 6pm

Tabatha Grubb

Chaplains/Counsellors

3

Wednesday

8 August

7 – 8.30 am

Kevin O'Brien

Secondary Humanities

3

Wednesday

8 August

4pm – 6pm

Michelle Ford

Data literacy

3

Thursday

9 August

4pm – 6pm

Dr Thelma Perso

Curriculum Leaders*

4

Tuesday

14 August

12 – 2pm

Liana Luyt

High Impact Pedagogy

4

Tuesday

14 August

4pm – 6pm

Andrew Johnston

Secondary Science

4

Wednesday

15 August

4pm – 6pm

Will Meyer

Biblical Foundations

4

Thursday

16 August

 4pm – 6pm

Matthew Lovell

Early Learning*

4

Thursday

16 August

4pm – 6pm

Richelle Schokman

Secondary Mathematics

5

Monday

20 August

4pm – 6pm

Jennifer Green

Biblical Worldview (Secondary)

5

Tuesday

21 August

4pm – 6pm

Clive Smith

Heads of Learning Areas

5

Wednesday

22 August

4pm – 6pm

Aedan Lennon & Andrew Matthews

Early Career Teachers*

5

Wednesday

22 August

4pm – 6pm

Pam Tyrrell & Jordan Smith

Librarians

5

Thursday

23 August

4pm – 6pm

Mark Grisham

Secondary Technologies

6

Tuesday

28 August

4pm – 6pm

Melinda Edwards

Secondary English

6

Wednesday

29 August

4pm – 6pm

André Janse van Rensburg

ICT integration across the curriculum

6

Thursday

30 August

4pm – 6pm

Matthew Woodbine

Administrative staff

7

Tuesday

4 September

12 – 2pm

Anna Guy

STEM

7

Wednesday

5 September

4pm – 6pm

Matthew Potts

Biblical Worldview (Primary)

7

Thursday

6 September

4pm – 6pm

Antoinette Wilson

Pastoral Care Leaders

7

Friday

7 September

12 – 2pm

Joel Vallance

Aspiring Leaders

8

Tuesday

11 September

4pm – 6pm

Christine Crump

Languages SCEA-Vision*

8

Tuesday

11 September

4pm – 6pm

Mariel Howard

Primary Numeracy

8

Wednesday

12 September

4pm – 6pm

Coralie Nancarrow

Heads of Sub-Schools/Deputies*

8

Thursday

13 September

12 – 2pm

Jordan Smith

Arts Teachers

8

Thursday

13 September

4pm – 6pm

David Elsing

HPE/Outdoor Ed

9

Monday

17 September

4pm – 6pm

Katie Clayton